Aktualności

Jajka vs Albumina



Nieodzownym składnikiem przy wyrobie kulek proteinowych są jaja lub ich sproszkowane produkty. W tym artykule chciałbym omówić aspekty używania oraz korzyści płynące ze stosowania jaj i albuminy. Ze świeżych jaj oprócz białka i albuminy otrzymuje się jeszcze jajka w proszku i wyizolowane żółtko w proszku. Jajka w proszku można również użyć w zastępstwie świeżych jaj, jednak mimo niższej ceny w porównaniu z albuminą kalkulacja ekonomiczna będzie podobna, ponieważ ich dozowanie jest większe. Natomiast żółtko w proszku nie nadaje się do bezpośredniego zastępowania jaj, może z kolei posłużyć jako wartościowy komponent mix-ów, podobnie jak proszek jajeczny, czy piekarniczy.


10jaj = 25gram albuminy




Suszone skorupki jaj




Żółtko jaja, jaja w proszku, proszek jajeczny




Albumina wysokożelująca


Świeże jaja stanowią już gotową masę płynną, natomiast albumina wymaga rozrobienia najlepiej z wodą. Wyjściowa proporcja na 1kg suchego mix-u to 600ml płynu (woda, aromat, barwnik, konserwant itp.) na 25gram albuminy. Używając albuminy do wyrobu kulek proteinowych mamy możliwość dokładniejszego zachowania proporcji między sypką mieszanką, a płynnymi składnikami. Aby otrzymać powtarzalne proporcje w przypadku używania świeżych jaj najlepiej wbijać je do naczynia z podziałką w ml lub korzystać z klasyfikacji wielkości jaj, która przedstawia się następująco: XL - bardzo duże, o masie od 73g, L - duże, o masie od 63g do poniżej 73g (wartość śr.68g), M - średnie, o masie od 53g do poniżej 63g (wartość śr.58g), S - małe, o masie poniżej 53g. W bilansowaniu wartości odżywczych gotowych kulek nie zapomnijmy też, że dodatek jaj zwiększy w nich zawartość białka i tłuszczu po około 5%. Warto nadmienić, że białka jaja kurzego charakteryzują się wysoką strawnością.

                            Porównanie wartości odżywczych
 

 

Świeże jaja

Albumina

Jaja w proszku

Żółtko w proszku

Zawartość wody - 74,8%

Białko - 12,5%

Tłuszcz - 10,0%

Zawartość wody - 8%
Białko - 83,5%
Tłuszcz - 0,2%

Zawartość wody - 5%
Białko - 44%
Tłuszcz - 39%

Zawartość wody - 4%
Białko - 33%
Tłuszcz - 58%


Jaja są stosowane głównie w domowej kuchni karpiarza, natomiast albuminę używają przede wszystkim firmy. Biorąc pod uwagę względy finansowe, to zależą one od możliwości zakupu poszczególnych produktów. Kupując na bazarach stłuczki jaj możemy obniżyć ich koszty, które mogą być porównywalne z ceną albuminy. Dlatego też aspekt finansowy i walory użytkowe wynikające z używania jaj i albuminy pozostawiam do indywidualnego rozpatrzenia.
                             
                                Wskaźniki zamienne proszków
 

 

Albumina

1kg albuminy = 256szt. białek jaj (dla jaj o średniej wadze 53g)

Jaja w proszku

1kg jaj w proszku = 74szt.  jaj (dla jaj o średniej wadze 53g)

Żółtko w proszku

1kg żółtka w proszku = 105szt. żółtek jaj (dla jaj o średniej wadze 53g)


Albumina w porównaniu z jajami jest wielozadaniowym składnikiem: wiąże, utwardza i klei. Ponad to czas suszenia kulek proteinowych zrobionych z albuminą jest krótszy, dłużej też zachowują one świeżość w przypadku zastosowania konserwantu. Możemy zakupić albuminę wysokopienistą lub wysokożelującą, do wyrobu kulek bardziej nadaje się oczywiście ta druga. Z kolei atutem świeżych jaj jest to, że nie są przetworzonym dodatkiem i można ich używać razem z pokruszonymi skorupkami. Zarówno jeden, jak i drugi składnik ma swoje plusy i minusy. Osobiście nie jestem zwolennikiem używania ani wyłącznie świeżych jaj, jak również samej albuminy i stosuję oba te składniki. Albuminy używam zawsze przy wyrobie większych partii kulek zanętowych, natomiast jaja stosuję robiąc przynętówki. Najważniejsze jest to, aby każdy z nas wybrał dla siebie najbardziej optymalne rozwiązanie, dzięki któremu będzie mógł sprawnie i szybko robić swoje ,,boilies".
 

Autor: Marcin Krajewski

Pogoda
Fazy księżyca
REKLAMA
Carppassion baner2
Losowy film
REKLAMA
profess
Meus
Dragon
Losowa galeria