Aktualności

Przypony karpiowe



Bardzo często przeglądam fora karpiowe, praktycznie zaglądam tam codziennie po kilka razy w poszukiwaniu nowych postów i odpowiedzi. To, co najbardziej rzuca się w oczy to bardzo mała ilość pytań i rozważań na tematy moim zdaniem najistotniejsze w połowie karpi i amurów. Owe istotne kwestie to przede wszystkim zestawy końcowe, które według mnie obok wytypowania właściwego miejsca i poprawnej taktyce nęcenia są najważniejsze i na nich skupiam się najbardziej. Na drugi plan idą kwestie sprzętowe, może oprócz wyboru porządnego, ale nie oznacza to, że najdroższego kołowrotka. Sam używam kołowrotków ze średniej półki cenowej, ale wydaje mi się, że jakością nie odbiegających od kołowrotków kosztujących często dwukrotnie więcej, choć wydaje mi się, że cena tych droższych wynika nie tylko z ich wysokiej jakości, ale także i marki. Osobiście na nowy sezon wybrałem kołowrotki firmy SPRO model Incognito Pro i wierzę, że długo mi posłużą.
Wrócę jednak do tematu, a mianowicie zestawu końcowego, a konkretnie przyponów. Przez ostatnie dwa sezony stosowałem raczej proste rozwiązania, najczęściej były to najpopularniejsze przypony czyli Standard Rig wykonane z różnych materiałów. Na nowy sezon przygotowałem kilka przyponów, które chciałbym zaprezentować w tym artykule.

1.Standard Rig – czyli przypon wykonany za pomocą węzła bez węzła. Do jego wykonania stosuję cztery materiały przyponowe firmy Spro. Jego uniwersalność pozwala na używanie wszelkich przynęt, zarówno kulek tonących, jak i pop-upów, a także kukurydzy czy też orzechów tygrysich. Jest to chyba najczęściej stosowany przypon karpiowy.

 

Stamina – tonąca plecionka w kolorze brązowym

 

 

Intense – plecionka w delikatnej otulinie.

 

 

Brigid – plecionka w otulinie, przeznaczona na najtrudniejsze warunki, bardzo wytrzymała na przetarcie.

 

 

Effect – czuję, że to będzie mój ulubiony przypon! Jest to plecionka z wewnętrznym rdzeniem z fluorokarbonu pokryta miękką otuliną z plecionki, doskonały materiał do wykonania sztywnego przyponu z miękkim włosem.

 

 

2.Blow Out Rig – przypon przy użyciu którego złowiono obecny rekord Polski! Jego zaletą jest to, że jest niezwykle trudny do wyplucia. Wypluwana kulka porusza się po kółku znajdującym się na trzonku haczyka, powodując, że haczyk pozostaje dłużej w pysku karpia niż wypluwana przynęta.

 

 

3.Stiff D-Rig – jedyny, używany przeze mnie przypon ze sztywnego fluorokarbonu. Stosuję go do kulek tonących, choć świetnie nadaje się do przynęt neutralnie zbalansowanych oraz bałwanków z kulki pływającej i tonącej. Działanie podobne jak w przyponie Blow Out. Przypon wykonuję z czystego fluorokarbonu Coax firmy Spro.

 

 

 

4.360deg Rig – nietypowy przypon przeznaczony do przynęt pływających.

 

 

Oczywiście nie ograniczam się tylko do wyżej wymienionych przyponów, często stosuję chyba niedoceniany Line Aligner oraz rewelacyjny przypon do kulek pływających – Warwick Rig.

I chyba najważniejsze! Haczyki. Koniec tego sezonu to testy haczyków znanej wszystkim firmy Gamakatsu. Powiem jedno – nie chcę już innych haków. W tej kategorii cenowej według mnie nie ma lepszych.

Więcej informacji i zdjęć wyżej opisanych przyponów znajduje się pod następującym adresem http://www.carpfood.abc24.pl/default.asp?kat=67730

 

Pozdrawiam i życzę tylko dwucyfrowych okazów.
Arek Kosiński
www.carpfood.abc24.pl
 

Pogoda
Fazy księżyca
REKLAMA
Carppassion baner2
Losowy film
REKLAMA
profess
Meus
Dragon
Losowa galeria